Sağlık Hedefleri Belirlemenin Sırları

Hedefinizi belirlediniz: Daha fit ve sağlıklı olmak! Ancak hedefe ulaşmanın en iyi yolu onu yapılabilir adımlara bölmektir.

Spesifik

‘‘Her gün spor yap’’ yerine

‘‘Her pazartesi, çarşamba, cuma kahvaltıdan sonra mahallemizdeki parkta 20 dakika yürüyeceğim.’’

Hedefleriniz ne kadar spesifik olursa o kadar iyidir. Odaklanmanıza ve ulaşılan hedefi görmenize yardımcı olacaktır. ‘‘Her gün spor yap’’ gerçekten yararlı olamayacak kadar geniştir. Bunun yerine ‘‘Her pazartesi, çarşamba, cuma kahvaltıdan sonra mahallemizdeki parkta 20 dakika yürüyeceğim.’’ demek size daha çok yardımcı olabilir.

Ölçülebilir

‘‘Daha sağlıklı beslen’’ yerine

‘‘Her gün 5 porsiyon sebze ve meyve yiyeceğim.’’

Bir hedefe ulaşmak için, bunu başarıp başaramadığınızı bilmelisiniz. ‘‘Daha sağlıklı beslen’’ ölçülebilir bir hedef değildir. ‘‘Her gün 5 porsiyon sebze ve meyve yiyeceğim.’’ ölçülebilir bir hedeftir.

Başarılabilir

‘Maraton koşusuna katıl’’ yerine

‘’Önümüzdeki haftasonu arkadaşlarımla 5 km koşma etkinliğine katılacağım.’’

Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız kendinize önümüzdeki ay maraton koşma hedefi koymak muhtemelen sizi zorlayacaktır. Bunun yerine küçük hedeflerle kondisyonunuzu artırmaya odaklanmak hevesinizi kırmak yerine size neler başarabileceğinizi gösterir.

Gerçekçi

‘‘Her gün 10 bin adım at’’ yerine

‘‘Hareketimi artırmak için günlük market alışverişine yürüyerek gideceğim.’’

‘‘Her gün 10 bin adım atmak’’ çok güzel bir hedef olabilir. Ancak bunu tamamlayamadığınız günlerde hedefinizden vazgeçmek yerine yapabildiğinize odaklanmak çok daha faydalıdır. Asıl hedefiniz günlük hareketinizi artırmak olmalıdır.

Zamanında

‘‘Sabahları yürüyüş yap’’ yerine

‘‘Sabah 06:30’da uyanıp 20 dakika yürüyüşe çıkacağım.’’

Bir hedef, bir zaman aralığı belirlenmediği sürece muhtemelen gerçekleşmez. Hedeflerinize bir tarih koymak, onlara bir sorumluluk duygusu verir. ‘‘Sabahları yürüyüş yap’’ yerine ‘‘Sabah 06:30’da uyanıp 20 dakika yürüyüşe çıkacağım.’’ demek hedefin gerçekleşme ihtimalini arttırır.

Şimdiye kadar hedefleriniz kendini gerçekleştirmeden sadece hedef olarak kaldıysa, belki de ihtiyacınız olan hedefinizi yapılabilir küçük adımlara bölmektir!